  • NJ15-M1-E2-V1
NJ15-M1-E2-V1
advertisement
Manufacturer No:
NJ15-M1-E2-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NJ15-M1-E2-V1
Package:
Module
Datasheet:
NJ15-M1-E2-V1
Description:
10V~60V Inductive Module Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Module
Purchasing and Inquiry
NJ15-M1-E2-V1 Overview
NJ15-M1-E2-V1 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~60V
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NJ15-M1-E2-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NJ15-M1-E2-V1 Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Parking
  • Wearables
  • Smart toilets
  • Notebooks
  • Rice cookers
  • Anti-aircraft systems
  • Display products
  • Air-conditioners
  • Self-driving cars
Step5Bar-code shipping tag
NJ15-M1-E2-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~60V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)