  • NL17SV08XV5T2G
NL17SV08XV5T2G
advertisement
Manufacturer No:
NL17SV08XV5T2G
HK JDW NO:
598-NL17SV08XV5T2G
Package:
SOT-553
Datasheet:
NL17SV08XV5T2G
Description:
2.3 ns ns 14.6 ns ns 1.7mm mm Gates & Inverters 600μm mm Surface Mount Surface Mount 0.9V~3.6V V 900nA μA
Purchasing and Inquiry
NL17SV08XV5T2G Overview
As the part is packed in SOT-553, international shipping is convenient. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). As a result, it works on the principle of AND Gate. This part needs a voltage of 0.9V~3.6V to function properly. The operating temperature is extended to around -40°C~85°C. There is Surface Mount mounting in Surface Mount. 24mA 24mA output current is 24mA 24mA in the high or low state. 17SV is its series number. There are 5 terminations totally. Users will benefit significantly from 1 functions in this part. There is a chip like this in AUP/ULP/V. Use 17SV08 to search for device variants. Into the part body are injected 5 pins. This logic device is widely used in a wide variety of applications because it is Surface Mount mounted. Datasheets for 5 pin functions are available upon request. There are 2 inputs on this part. Quiescent parts have 900nA current flowing through them. There is Gates logic device like this in the world. This device requires a minimum voltage of 0.9V. It reaches 3.6V when the supply voltage is maximal (Vsup). The operation of 1 gates is logical.
NL17SV08XV5T2G Features
AND Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
AUP/ULP/V Family
Quiescent Current: 900nA
1 Gates
NL17SV08XV5T2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NL17SV08XV5T2G Gates and Inverters applications.
  • Printer
  • Agriculture and light complementary power station
  • VCD
  • Digital camera
  • Flashlight
  • Air conditioner
  • Overcurrent/Short circuit protection
  • CD player
  • Island protection
  • Automotive voltage monitoring
Step5Bar-code shipping tag
NL17SV08XV5T2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOT-553
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2005
  • Series
    17SV
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    5
  • Subcategory
    Gates
  • Voltage - Supply
    0.9V~3.6V
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    17SV08
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.9V
  • Propagation Delay
    2.3 ns
  • Quiescent Current
    900nA
  • Turn On Delay Time
    14.6 ns
  • Family
    AUP/ULP/V
  • Logic Function
    AND
  • Number of Inputs
    2
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    AND Gate
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    2.3ns @ 3V, 30pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.6V ~ 2V
  • Height
    600μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.3mm