  • NLV27WZ32USG
NLV27WZ32USG
advertisement
Manufacturer No:
NLV27WZ32USG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLV27WZ32USG
Package:
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Datasheet:
Description:
Gates & Inverters 1.65V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
NLV27WZ32USG Overview
As the part is packed in 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width), international shipping is convenient. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. It works based on the OR Gate logic principle. To ensure the part's full function, a voltage of 1.65V~5.5V is needed. Operating temperature around -40°C~85°C extended. Mounted in Surface Mount. 32mA 32mA is the output current's high and low states. Automotive, AEC-Q100, 27WZ is its series number. In total, there have been 8 terminations. Users will benefit significantly from 2 functions in this part. As part of LVC/LCX/Z, this chip is used. Inputs for the part are set to 4. There are 2 circuits in this device. 50pF is the load capacitance of the part. To supply the device, a voltage of 1.65V must be applied. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. In addition to this, it is packed with the industry TR method. 1μA is the maximum current in standby mode.
NLV27WZ32USG Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVC/LCX/Z Family
NLV27WZ32USG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLV27WZ32USG Gates and Inverters applications.
  • Solar energy generation
  • Laptop
  • Automotive voltage monitoring
  • Electrical tools
  • Electric car
  • VCR
  • Air conditioner
  • VCD
  • Fax machine
  • Audio
Step5Bar-code shipping tag
NLV27WZ32USG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 27WZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of Circuits
    2
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Number of Inputs
    4
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.7ns @ 5V, 50pF
  • Propagation Delay (tpd)
    10.5 ns
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.1V ~ 0.55V
  • Logic Level - High
    1.65V ~ 4.5V
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    0.01mA
  • Current - Quiescent (Max)
    1μA
  • Height Seated (Max)
    0.9mm