  • NLV74HCT14ADR2G
NLV74HCT14ADR2G
advertisement
Manufacturer No:
NLV74HCT14ADR2G
HK JDW NO:
598-NLV74HCT14ADR2G
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NLV74HCT14ADR2G
Description:
32 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NLV74HCT14ADR2G Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width). High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). It works based on the Inverter logic principle. The part must have a voltage of 4.5V~5.5V in order to function properly. Operating temperature extended to -55°C~125°C. In Surface Mount, the part is mounted. There is 4mA 4mA output current in the high or low states. There are several in the Automotive, AEC-Q100, 74HCT series. In total, there are 14 terminations. This part is equipped with 6 functions that will greatly enhance the user's experience. HCT is a chip that is part of this device. The part body is injected with 14 pins. It is widely used in a variety of applications due to its Surface Mount mounting. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. In the quiescent state, the part has 1μA current flowing through it. Circuits number 6 make up this device. This chip has a 5V volt operating supply voltage. Among its features are Schmitt Trigger.
NLV74HCT14ADR2G Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HCT Family
Quiescent Current: 1μA
NLV74HCT14ADR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLV74HCT14ADR2G Gates and Inverters applications.
  • Electric grinding wheel
  • Audio
  • Remote monitoring
  • VCD
  • Solar street light
  • VCR
  • Game console
  • Photovoltaic grid-connected power system
  • Roof distributed power station
  • Agriculture and light complementary power station
Step5Bar-code shipping tag
NLV74HCT14ADR2G
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HCT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    32 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Family
    HCT
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    32ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm