  • NLV74HCT14ADTR2G
NLV74HCT14ADTR2G
advertisement
Manufacturer No:
NLV74HCT14ADTR2G
HK JDW NO:
598-NLV74HCT14ADTR2G
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
NLV74HCT14ADTR2G
Description:
32 ns ns 5mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
NLV74HCT14ADTR2G Overview
Shipping overseas is convenient due to the part's packing in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Based on the Inverter logic principle, it works. It is necessary to ensure the full functionality of the part by providing a voltage of 4.5V~5.5V. Around -55°C~125°C is the extended operating temperature. In Surface Mount, the part is mounted. Neither the high 4mA 4mA low state of output current is 4mA 4mA. Automotive, AEC-Q100, 74HCT is its series number. A total of 14 terminations have been recorded. In addition to 6 functions that significantly boost the user experience, the part includes 6 other features. There is a chip in this package that is a part of HCT. 14 pins are injected into the part body. Many applications require the use of this logic device with its Surface Mount mounting. Datasheets for functions of 14 pins are available. As the part is in a quiescent state, it has 1μA current flowing through it. Circuits number 6 make up this device. The operating supply voltage for the chip is specified as 5V volts, which corresponds to the chip voltage. The feature count is 0.
NLV74HCT14ADTR2G Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
HCT Family
Quiescent Current: 1μA
NLV74HCT14ADTR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NLV74HCT14ADTR2G Gates and Inverters applications.
  • Island protection
  • Printer
  • Solar energy generation
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Laptop
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Car refrigerator
  • Mobile caravan
  • Grid adaptation function
  • MPPT function (maximum power point tracking)
Step5Bar-code shipping tag
NLV74HCT14ADTR2G
  • Factory Lead Time
    45 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    32 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Family
    HCT
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    32ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm