  • NMB10-18GM65-E2-V1
NMB10-18GM65-E2-V1
advertisement
Manufacturer No:
NMB10-18GM65-E2-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NMB10-18GM65-E2-V1
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
NMB10-18GM65-E2-V1 Overview
You will find it included in the Cylinder, Threaded - M18 package to make it easier for you. At temperatures of -25°C~70°C, proximity sensors work well. If you want to get the most out of proximity sensors, you should set the supply voltage to 30V. For the proximity sensors to perform their function, the rate should be 240Hz.
NMB10-18GM65-E2-V1 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NMB10-18GM65-E2-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NMB10-18GM65-E2-V1 Proximity Sensors applications.
  • Office automation equipment
  • Automation
  • Plastic object detection
  • Self-driving cars
  • Count different applications
  • Non-ferrous objects detection
  • Tablets
  • Contact less switching
  • Rice cookers
  • Parking
Step5Bar-code shipping tag
NMB10-18GM65-E2-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Flush
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Material - Body
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Operating Supply Voltage
    30V
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    240Hz
  • Length
    65mm