  • NMC-H1206X7R473K500TRPLPF
NMC-H1206X7R473K500TRPLPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC-H1206X7R473K500TRPLPF
HK JDW NO:
10881-NMC-H1206X7R473K500TRPLPF
Package:
1206
Datasheet:
Description:
47nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206
Step5Bar-code shipping tag
NMC-H1206X7R473K500TRPLPF
  • Package / Case
    1206
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Length
    3.2mm