  • NMC-L0402NPO101J50TRPF
NMC-L0402NPO101J50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC-L0402NPO101J50TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC-L0402NPO101J50TRPF
Package:
Datasheet:
Description:
0.0001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Quantity:
In Stock : 8000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NMC-L0402NPO101J50TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0001μF
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    0402
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    0.6mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm