  • NMC0402NPO100D50TRPF
NMC0402NPO100D50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC0402NPO100D50TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC0402NPO100D50TRPF
Package:
0402
Datasheet:
Description:
10pF 50V Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
NMC0402NPO100D50TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10pF
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Depth
    500μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Length
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C