  • NMC0402X5R475M4TRPF
NMC0402X5R475M4TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC0402X5R475M4TRPF
HK JDW NO:
10881-NMC0402X5R475M4TRPF
Description:
NMC(HIGH CAP) 4.7μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
Step5Bar-code shipping tag
NMC0402X5R475M4TRPF
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    NMC(HIGH CAP)
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    0.6mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm