  • NMC1206X7R102J50TRPF
NMC1206X7R102J50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC1206X7R102J50TRPF
HK JDW NO:
10881-NMC1206X7R102J50TRPF
Description:
0.001μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
NMC1206X7R102J50TRPF
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Capacitance
    0.001μF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1206
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    1.8mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm