  • NMC1812X7R104K100TRPLPF
NMC1812X7R104K100TRPLPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC1812X7R104K100TRPLPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC1812X7R104K100TRPLPF
Package:
1812
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Quantity:
In Stock : 3200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NMC1812X7R104K100TRPLPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    4.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF