  • NPA-100B-015G
NPA-100B-015G
advertisement
Manufacturer No:
NPA-100B-015G
HK JDW NO:
58-NPA-100B-015G
Package:
14-SOIC Module, Top Port
Datasheet:
NPA-100B-015G
Purchasing and Inquiry
NPA-100B-015G Overview
This transducer is included in the package 14-SOIC Module, Top Port. To ensure reliable performance, the temperature of the transducers should be set to -40°C~125°C. It is possible for the transducers to operate at a maximum operating temperature of 125°C. It is not possible for the transducers to operate below -40°C. For the transducers to function correctly, the 14 pins must be connected. The electronic component is packaged as a Tape & Reel (TR). Having a nominal supply current of 1mA allows transducers to operate normally. In order to work, the voltage released by the transducers should be 100mV. Without damage, transducers can withstand voltages up to 5.5V. Minimum supply voltage 2.7V can be used for the transducers.
NPA-100B-015G Features
Moisture Sensitivity Level: 5A (24 Hours)
Package / Case: 14-SOIC Module, Top Port
Operating Temperature: -40°C~125°C
14 Pins
NPA-100 series
Operating Pressure: 15PSI (103.42kPa)
Operating Supply Voltage: 5V
NPA-100B-015G Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NPA-100B-015G Transducers applications.
  • Engine management
  • Leisure, Sports, and Fitness Activity Identification
  • Navigation systems
  • Home weather stations
  • Automotive applications (barometric air pressure measurement)
  • Enhancement of GPS navigation
  • Watches
  • Level indicators
  • Kidney dialysis machines
  • Drones
Step5Bar-code shipping tag
NPA-100B-015G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC Module, Top Port
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    NPA-100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5A (24 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Output
    100 mV ~ 166 mV
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Output Voltage
    100mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Accuracy
    ±1.5%
  • Operating Pressure
    15PSI (103.42kPa)
  • Pressure Type
    Vented Gauge
  • Port Style
    Barbed
  • Port Size
    Male - 0.12 3mm Tube Dual
  • Maximum Pressure
    60PSI (413.69kPa)
  • Max Pressure
    60 PSI