  • NPI-15B-500SV
NPI-15B-500SV
advertisement
Manufacturer No:
NPI-15B-500SV
HK JDW NO:
58-NPI-15B-500SV
Package:
Cylinder
Datasheet:
NPI-15B-500SV
Description:
NPI-15VC Series Sealed Gauge Pressure Sensor Wheatstone Bridge -40°C~125°C 500PSI (3447.38kPa) Threaded ±0.35% 0 mV ~ 100 mV (10V) 10V~15V Temperature Compensated
Quantity:
In Stock : 35
Step5Bar-code shipping tag
NPI-15B-500SV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Sealed
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    NPI-15VC
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Supply
    10V~15V
  • Output
    0 mV ~ 100 mV (10V)
  • Termination Style
    Flex Cable
  • Output Voltage
    200mV
  • Output Type
    Wheatstone Bridge
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Accuracy
    ±0.35%
  • Operating Pressure
    500PSI (3447.38kPa)
  • Pressure Type
    Sealed Gauge
  • Port Style
    Threaded
  • Port Size
    Male - 1/2 12.7mm UNF