  • NR4018T2R2M
NR4018T2R2M
advertisement
Manufacturer No:
NR4018T2R2M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-NR4018T2R2M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
NR4018T2R2M
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 1.44A 0.072Ohm DCR 1515 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NR4018T2R2M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~120°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    NR
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.44A
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    72mOhm Max
  • Max DC Current
    1.44A
  • Frequency - Self Resonant
    52MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Saturation
    2.7A
  • Case/Size Code
    1616
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    1.44A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm