  • NRB20-L3-A2-V1
NRB20-L3-A2-V1
advertisement
Manufacturer No:
NRB20-L3-A2-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
HK JDW NO:
627-NRB20-L3-A2-V1
Package:
Module
Datasheet:
NRB20-L3-A2-V1
Description:
10V~30V Inductive Module Zinc Die-Cast Connector Module
Purchasing and Inquiry
NRB20-L3-A2-V1 Overview
NRB20-L3-A2-V1 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
NRB20-L3-A2-V1 Applications
There are a lot of Pepperl+Fuchs, Inc. NRB20-L3-A2-V1 Proximity Sensors applications.
  • Automation
  • Counter System
  • Office automation equipment
  • Count different applications
  • Detect position
  • Mobile Phones
  • Non-ferrous objects detection
  • Air-conditioners
  • Plastic object detection
  • Assembly lines
Step5Bar-code shipping tag
NRB20-L3-A2-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Material - Body
    Zinc Die-Cast
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 4-Wire
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)