  • NRE-FL470M16V5X11TBF
NRE-FL470M16V5X11TBF
advertisement
Manufacturer No:
NRE-FL470M16V5X11TBF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRE-FL470M16V5X11TBF
Package:
Datasheet:
Description:
NRE-FL 47μF Capacitor 150mA
Step5Bar-code shipping tag
NRE-FL470M16V5X11TBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRE-FL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Ripple Current
    150mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    900 mΩ
  • Diameter
    5mm
  • Length
    11mm