  • NRF24AP2-8CHQ32-R
NRF24AP2-8CHQ32-R
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP2-8CHQ32-R
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24AP2-8CHQ32-R
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24AP2-8CHQ32-R
Purchasing and Inquiry
NRF24AP2-8CHQ32-R Overview
The 32-VFQFN Exposed Pad package conserves RF transceiver IC's board space. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.When transceiver RF emerges as a TxRx Only, it performs extremely well and is highly reliable.High reliability is provided by the advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).Surface Mount mounts transceiver.RF transceiver operates at 2.4GHz frequency.
NRF24AP2-8CHQ32-R Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
NRF24AP2-8CHQ32-R Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-8CHQ32-R RF Transceiver ICs applications.
  • Smart Meters
  • Utility and Smart Energy
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Switch
  • Wireless Price Tags
  • LED Lighting
  • Patient Asset Tracking
  • Low-power IoT applications
  • Automotive
  • Secure Payment
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP2-8CHQ32-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Depth
    5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Power Supplies
    3V
  • Protocol
    ANT™
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    USART
  • Current - Receiving
    17mA
  • Current - Transmitting
    11mA~15mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -85 dBm
  • Length
    5mm