  • NRF24AP2-8CHQ32-R7
NRF24AP2-8CHQ32-R7
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP2-8CHQ32-R7
HK JDW NO:
572-NRF24AP2-8CHQ32-R7
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NRF24AP2-8CHQ32-R7 Overview
There is a 32-VFQFN Exposed Pad package on the board that RF transceiver IC is used to save space. The RF transceiver's mounting is mounted using Surface Mount.It is highly reliable and high-performing when it emerges as a TxRx Only.Using advanced packaging techniques Tape & Reel (TR), high reliability is ensured.In this RF transceiver, the frequency is 2.4GHz.
NRF24AP2-8CHQ32-R7 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR) is used
NRF24AP2-8CHQ32-R7 Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-8CHQ32-R7 RF Transceiver ICs applications.
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • LED Lighting
  • HVAC
  • Utility and Smart Energy
  • LoT applications
  • Home and Security
  • Consumer Electronics
  • Internet of Things (IoT)
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP2-8CHQ32-R7
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    3V
  • Protocol
    ANT™
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    USART
  • Current - Receiving
    17mA
  • Current - Transmitting
    11mA~15mA