  • NRF24AP2-USBQ32-R
NRF24AP2-USBQ32-R
advertisement
Manufacturer No:
NRF24AP2-USBQ32-R
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24AP2-USBQ32-R
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24AP2-USBQ32-R
Purchasing and Inquiry
NRF24AP2-USBQ32-R Overview
32-VFQFN Exposed Pad saves RF transceiver IC's board space. Surface Mount represents this RF transceiver's mounting method.Initially, it emerges as a TxRx Only with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.Using advanced packaging techniques Tape & Reel (TR), high reliability is ensured.As a result, RF transceiver operates on the basis of frequency 2.4GHz.
NRF24AP2-USBQ32-R Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
NRF24AP2-USBQ32-R Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24AP2-USBQ32-R RF Transceiver ICs applications.
  • Low-power IoT applications
  • Transmit
  • Receive
  • Health and Fitness
  • Industrial Controls
  • Wireless Price Tags
  • Retail
  • Medical
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
NRF24AP2-USBQ32-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Voltage - Supply
    4V~5.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3V
  • Supply Current-Max
    2mA
  • Protocol
    ANT™
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    USB
  • Current - Receiving
    22mA
  • Current - Transmitting
    16mA~20mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -85 dBm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C