  • NRF24L01-REEL
NRF24L01-REEL
advertisement
Manufacturer No:
NRF24L01-REEL
HK JDW NO:
572-NRF24L01-REEL
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24L01-REEL
Purchasing and Inquiry
NRF24L01-REEL Overview
On the board, there is also a 20-VFQFN Exposed Pad package that saves space.RF transceiver's mounting is done by using Surface Mount.Transceiver RF emerges as a TxRx Only, which is efficient and reliable.High reliability is achieved with advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).By Surface Mount, transceiver has been mounted.Frequency 2.4GHz is the basis of operation.
NRF24L01-REEL Features
20-VFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR) is used
NRF24L01-REEL Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24L01-REEL RF Transceiver ICs applications.
  • Consumer Electronics
  • Industrial Controls
  • Secure Payment
  • Transmit
  • Smart Meters
  • Chemical Sensors
  • Home and Security
  • Security Systems
  • Internet of Things (IoT)
  • Receive
Step5Bar-code shipping tag
NRF24L01-REEL
  • Voltage - Supply
    1.9V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Depth
    4mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N20
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    2Mbps
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    11.1mA~12.3mA
  • Current - Transmitting
    7mA~11.3mA
  • Modulation
    GFSK
  • Sensitivity (dBm)
    -85 dBm
  • Height Seated (Max)
    0.95mm
  • Length
    4mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C