  • NRF24Z1-REEL
NRF24Z1-REEL
advertisement
Manufacturer No:
NRF24Z1-REEL
Manufacturer:
Nordic Semiconductor
HK JDW NO:
572-NRF24Z1-REEL
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24Z1-REEL
Purchasing and Inquiry
NRF24Z1-REEL Overview
There is a 36-VFQFN Exposed Pad package on the board that RF transceiver IC is used to save space. As a RF transceiver's mounting method, Surface Mount is used.Initially, it emerges as a TxRx Only with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.A high level of reliability is provided by using an advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR).In this RF transceiver, the frequency is 2.4GHz.
NRF24Z1-REEL Features
36-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
NRF24Z1-REEL Applications
There are a lot of Nordic Semiconductor ASA NRF24Z1-REEL RF Transceiver ICs applications.
  • Smart Meters
  • M2M Communication
  • Industrial and Data Logger
  • Chemical Sensors
  • Receive
  • Power management
  • Fitness
  • Wireless Price Tags
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
NRF24Z1-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    36
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Telecom ICs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    2.4GHz
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    2-Wire, I2C, I2S, SPI
  • Nominal Supply Current
    33.5mA
  • Resolution
    2 B
  • Power - Output
    0dBm
  • Conversion Rate
    48 ksps
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Data Rate (Max)
    4Mbps
  • Serial Interfaces
    I2C, I2S, SPI
  • Current - Receiving
    19.5mA~32mA
  • Current - Transmitting
    14mA~18mA