  • NRSS471M6.3V6.3X11F
NRSS471M6.3V6.3X11F
advertisement
Manufacturer No:
NRSS471M6.3V6.3X11F
HK JDW NO:
10881-NRSS471M6.3V6.3X11F
Description:
470μF Capacitor 20% Bulk 320mA 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSS471M6.3V6.3X11F
    Select All
  • Mount
    Through Hole
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    990mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.02961mA
  • Ripple Current
    320mA
  • Tan Delta
    0.28
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm