  • NRTSV20H100CTG
NRTSV20H100CTG
advertisement
Manufacturer No:
NRTSV20H100CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NRTSV20H100CTG
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
NRTSV20H100CTG Overview
The forward voltage should be monitored and never exceed 42μA.
NRTSV20H100CTG Features
a forward voltage of 42μA
a forward voltage of 42μA
NRTSV20H100CTG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NRTSV20H100CTG applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Crowbar applications
Step5Bar-code shipping tag
NRTSV20H100CTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    45μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    780mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    125A