  • NRVB8H100MFSWFT3G
NRVB8H100MFSWFT3G
advertisement
Manufacturer No:
NRVB8H100MFSWFT3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NRVB8H100MFSWFT3G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NRVB8H100MFSWFT3G
Step5Bar-code shipping tag
NRVB8H100MFSWFT3G
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    75A