  • NRVBB30H30CT-1G
NRVBB30H30CT-1G
advertisement
Manufacturer No:
NRVBB30H30CT-1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NRVBB30H30CT-1G
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
NRVBB30H30CT-1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRVBB30H30CT-1G
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    260A