  • NRVTS10100EMFST1G
NRVTS10100EMFST1G
advertisement
Manufacturer No:
NRVTS10100EMFST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NRVTS10100EMFST1G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NRVTS10100EMFST1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRVTS10100EMFST1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    720mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    200A