  • NRVTS8120EMFST1G
NRVTS8120EMFST1G
advertisement
Manufacturer No:
NRVTS8120EMFST1G
HK JDW NO:
598-NRVTS8120EMFST1G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NRVTS8120EMFST1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NRVTS8120EMFST1G
    Select All
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    8A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    120V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A