  • NRWP101M50V8X11.5F
NRWP101M50V8X11.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRWP101M50V8X11.5F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRWP101M50V8X11.5F
Package:
Datasheet:
Description:
NRWP 100μF Capacitor 200mA
Step5Bar-code shipping tag
NRWP101M50V8X11.5F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRWP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.05mA
  • Ripple Current
    200mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    1990 mΩ
  • Diameter
    8mm
  • Length
    11.5mm