  • NRWS221M16V6.3X11
NRWS221M16V6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
NRWS221M16V6.3X11
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRWS221M16V6.3X11
Package:
Radial
Datasheet:
NRWS221M16V6.3X11
Description:
NRWS 220μF Capacitor 20% 240mA Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRWS221M16V6.3X11
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Series
    NRWS
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.1056mA
  • Ripple Current
    240mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    6.3mm
  • Length
    11mm