  • NSD20M36
NSD20M36
advertisement
Manufacturer No:
NSD20M36
HK JDW NO:
256-NSD20M36
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Alternating)
Datasheet:
Description:
FUSE CRTRDGE 36A 415VAC CYLINDR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSD20M36
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NSD20M36.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    24.94758g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    NSD
  • Size / Dimension
    0.689Diax1.362L 17.50mmx34.60mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Packing Method
    BOX
  • Current Rating
    36A
  • Reference Standard
    IEC
  • Voltage - Rated AC
    415V
  • Physical Dimension
    17.5mm x 34.6mm
  • Current
    36A
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Joule Integral-Nom
    1150 J
  • Diameter
    17.5mm
  • Body Height
    34.6mm