  • NSE-1580-M2-25
NSE-1580-M2-25
advertisement
Manufacturer No:
NSE-1580-M2-25
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-NSE-1580-M2-25
Package:
Datasheet:
Description:
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSE-1580-M2-25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Material
    Nylon
  • Series
    NSE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Machine Screw
  • Thread Size
    M2
  • Head Diameter
    0.158 (4.01mm)
  • Drive Type
    Slotted
  • Screw Head Type
    Pan Head
  • Length
    26.289mm
  • Length - Overall
    1.035 26.30mm
  • Length - Below Head
    0.984 25.00mm
  • Head Height
    0.051 1.30mm