  • NSI45060DDT4G
NSI45060DDT4G
advertisement
Manufacturer No:
NSI45060DDT4G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NSI45060DDT4G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NSI45060DDT4G
Description:
3 TerminationsCurrent regulator-40°C~85°C
Purchasing and Inquiry
NSI45060DDT4G Overview
There is an inclusion of buck boost converter in the package Tape & Reel (TR).Depending on how TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 packages voltage regulator, voltage regulator will be packaged in the same way.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.In order to maintain a safe operating environment, the temperature cannot exceed -40°C~85°C.Voltages of 45V can be input as input voltages in this module.An example of this is the 3 termination, which is a procedure in which a transmission line is terminated with a voltage regulator that is equal in impedance to the line characteristics.The output current of 100mA makes it a very flexible power converter when it comes to design.
NSI45060DDT4G Features
Tape & Reel (TR) package
NSI45060DDT4G Applications
  • Industrial applications current measurement
  • Over current monitor
  • Battery management
  • Power management
  • Engine management
  • DC motor control
  • Battery chargers
  • Over-current protection
  • Smart battery packs
  • Transmission controls
Step5Bar-code shipping tag
NSI45060DDT4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XSSO-G3
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input
    45V
  • Current - Output
    100mA
  • Accuracy
    ±15%
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Number of Segments
    1
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height Seated (Max)
    2.38mm
  • Length
    6.54mm
  • Width
    6.095mm