  • NSP181M2.5D6ZTRF
NSP181M2.5D6ZTRF
advertisement
Manufacturer No:
NSP181M2.5D6ZTRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NSP181M2.5D6ZTRF
Description:
180μF Capacitor 3000mA
Step5Bar-code shipping tag
NSP181M2.5D6ZTRF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.027mA
  • Ripple Current
    3000mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    9 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm