  • NSR20F30QNXT5G
NSR20F30QNXT5G
advertisement
Manufacturer No:
NSR20F30QNXT5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSR20F30QNXT5G
Package:
2-XDFN
Datasheet:
NSR20F30QNXT5G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSR20F30QNXT5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-XDFN
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1.56W
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    480mV @ 2A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Current - Average Rectified (Io)
    2A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    28A