  • NSS60100DMTTBG
NSS60100DMTTBG
advertisement
Manufacturer No:
NSS60100DMTTBG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSS60100DMTTBG
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
NSS60100DMTTBG
Description:
TRANS 2PNP 60V 1A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSS60100DMTTBG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    2.27W
  • Power - Max
    2.27W
  • Transistor Type
    2 PNP (Dual)
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    300mV
  • Max Collector Current
    1A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    300mV @ 100mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    60V
  • Frequency - Transition
    155MHz