  • NSTB1005DXV5T1G
NSTB1005DXV5T1G
advertisement
Manufacturer No:
NSTB1005DXV5T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSTB1005DXV5T1G
Package:
SOT-553
Datasheet:
NSTB1005DXV5T1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSTB1005DXV5T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    NSTB1005DXV5
  • Pin Count
    5
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    NPN, PNP
  • Element Configuration
    Dual
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Transistor Type
    1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual)
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    50V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    250mV
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    50V
  • hFE Min
    80
  • Collector Current-Max (IC)
    0.1A
  • DC Current Gain-Min (hFE)
    80
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-553
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    BUILT-IN BIAS RESISTOR RATIO IS 1
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    357mW
  • Terminal Form
    FLAT
  • Current Rating
    100mA