  • NSV50150ADT4G
NSV50150ADT4G
advertisement
Manufacturer No:
NSV50150ADT4G
HK JDW NO:
598-NSV50150ADT4G
Datasheet:
NSV50150ADT4G
Description:
Current regulatorAutomotive, AEC-Q101 Series 1 Outputs-55°C~175°C
Purchasing and Inquiry
NSV50150ADT4G Overview
Buck boost converter is embedded in the Tape & Reel (TR) package.oltage regulator is packaged in such a way that TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 would understand.There is a Surface Mount mounted on this current regulator.There should be a limcurrent regulator to the operating temperature of -55°C~175°C.An current regulator such as this one is mounted by Surface Mount.In addition to the maximum design flexibility that 150mA~350mA provides, its output current is also quite high.It is a type of FPGA belonging to the Automotive, AEC-Q101 series.The boost controller is configured with 1 output.
NSV50150ADT4G Features
Tape & Reel (TR) package
Automotive, AEC-Q101 series
1 output
NSV50150ADT4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NSV50150ADT4G Current Regulation/Managements applications.
  • Motor controls
  • Battery chargers
  • Diesel injection controls
  • Power management
  • Power supply current measurement
  • Over current monitor
  • Over-current protection
  • Automotive current measurement
  • Suspension controls
  • Current sensing
Step5Bar-code shipping tag
NSV50150ADT4G
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2006
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    2.125W
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Function
    Current Regulator
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    50V
  • Current - Output
    150mA~350mA
  • Accuracy
    ±10%
  • Sensing Method
    High/Low-Side
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    2.51mm