  • NSV60101DMTWTBG
NSV60101DMTWTBG
advertisement
Manufacturer No:
NSV60101DMTWTBG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NSV60101DMTWTBG
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
NSV60101DMTWTBG
Description:
TRANS NPN DUAL 60V 1A 6WDFN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSV60101DMTWTBG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    2.27W
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N6
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPARATE, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    2.27W
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    2 NPN (Dual)
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    180mV
  • Max Collector Current
    1A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    120 @ 500mA 2V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    180mV @ 100mA, 1A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    60V
  • Transition Frequency
    180MHz
  • Frequency - Transition
    180MHz
  • VCEsat-Max
    0.2 V