  • NTC0805J2K2
NTC0805J2K2
advertisement
Manufacturer No:
NTC0805J2K2
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-NTC0805J2K2
Package:
Datasheet:
NTC0805J2K2
Purchasing and Inquiry
NTC0805J2K2 Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±5%. Setting NTC thermistors to -55°C~125°C ensures reliable performance. A total of 2 terminations are provided on these NTC thermistors. It is imperative to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order to make it work.
NTC0805J2K2 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Neohm Series
Operating Temperature: -55°C~125°C
2.2kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NTC0805J2K2 Applications
There are a lot of TE Connectivity Passive Product NTC0805J2K2 NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature detection of battery cells
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Mobile phones
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTC0805J2K2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Neohm
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    2.2k
  • Thermal Sensitivity Index
    3000 K
  • Length
    2mm