  • NTCG163JF103FT1S
NTCG163JF103FT1S
advertisement
Manufacturer No:
NTCG163JF103FT1S
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-NTCG163JF103FT1S
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NTCG163JF103FT1S
Purchasing and Inquiry
NTCG163JF103FT1S Overview
There is a Tape & Reel (TR) package for NTC thermistors. 0603 (1608 Metric) includes it for your convenience. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±1% in order to operate. Setting NTC thermistors to -40°C~150°C ensures reliable performance. To ensure that NTC thermistors work properly, their 2 pins must be connected. A NTC thermistors is capable of dissipating a maximum of 100mW of power.
NTCG163JF103FT1S Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Automotive, AEC-Q200, NTCG Series
Operating Temperature: -40°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
1% Tolerance
NTCG163JF103FT1S Applications
There are a lot of TDK Corporation NTCG163JF103FT1S NTC Thermistors applications.
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature compensation of display contrast
  • Heating systems
  • Temperature detection of battery cells
  • Temperature measurement and compensation
  • Mobile phones
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Liquid Crystal Display
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
NTCG163JF103FT1S
  • Length
    1.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    Automotive, AEC-Q200, NTCG
  • Tolerance
    1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance in Ω @ 25°C