  • NTCLE203E3104GB0
NTCLE203E3104GB0
advertisement
Manufacturer No:
NTCLE203E3104GB0
HK JDW NO:
886-NTCLE203E3104GB0
Datasheet:
NTCLE203E3104GB0
Purchasing and Inquiry
NTCLE203E3104GB0 Overview
Usually, NTC thermistors are packaged in a Bulk. This is included in package Bead for your convenience. The resistance tolerance of NTC thermistors is ±2%. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -40°C~150°C in order to ensure reliable performance. A total of 2 terminations are provided on these NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to function correctly, the 2 pins must be connected. There is the potential for the electronic component to absorb power dissipation of 0.1W. There is a maximum power dissipation of 100mW during the operation of NTC thermistors.
NTCLE203E3104GB0 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
Operating Temperature: -40°C~150°C
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Through Hole
2% Tolerance
NTCLE203E3104GB0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components NTCLE203E3104GB0 NTC Thermistors applications.
  • Compensation of pressure sensors
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • CD players
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Heating systems
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement and compensation
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NTCLE203E3104GB0
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    3mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    38mm
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Accuracy
    1.5 %
  • Response Time
    1.7 s
  • Resistance Tolerance
    ±2%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±1.5%
  • B25/85
    4190K
  • Thermal Sensitivity Index
    4190 K
  • Length
    46mm
  • Width
    3.4mm