  • NTLUS3A18PZTAG
NTLUS3A18PZTAG
advertisement
Manufacturer No:
NTLUS3A18PZTAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTLUS3A18PZTAG
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
NTLUS3A18PZTAG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTLUS3A18PZTAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    8.6 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    18m Ω @ 7A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2240pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.1A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    28nC @ 4.5V
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Rise Time
    15ns
  • Contact Plating
    Tin
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    1.5V 4.5V
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Vgs (Max)
    ±8V
  • Surface Mount
    YES
  • Fall Time (Typ)
    88 ns
  • Number of Pins
    6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Continuous Drain Current (ID)
    8.2A
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    8V
  • Published
    2012
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    -20V
  • Series
    µCool™
  • Height
    500μm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Length
    2mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Width
    2mm
  • Part Status
    Active
  • Radiation Hardening
    No
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ULTRA LOW RESISTANCE
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    700mW Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.7W