  • NTND31015NZTAG
NTND31015NZTAG
advertisement
Manufacturer No:
NTND31015NZTAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTND31015NZTAG
Package:
6-XFLGA
Datasheet:
NTND31015NZTAG
Purchasing and Inquiry
NTND31015NZTAG         Description
HEXFET? Power MOSFET NTND31015NZTAG Photovoltaic Relay Single-pole, normally open, 0 to 20 V, 4.0 AAC / 6.0 ADC from Infineon Technologies Infineon Technologies' PVN012A series photovoltaic relays at 50 m|? feature the lowest possible on-state resistance in a miniature package; lower than a comparable reed relay.
NTND31015NZTAG      Features
Control and synchronous MOSFETs in one package
 Low charge control MOSFET(10nC tvpical)
 Low RpsoN synchronous MOSFET(<1.45m|?
 Intrinsic Schottky Diode with Low Forward Voltage on Q2
 RoHS Compliant.Halogen-Free
 MSL1.Industrial Qualification
NTND31015NZTAG          Applications
 Control and Synchronous MOSFETs for synchronous buck converters
Step5Bar-code shipping tag
NTND31015NZTAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFLGA
  • Number of Pins
    6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    SEPERATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power - Max
    125mW
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.5 Ω @ 100mA, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    12.3pF @ 15V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    200mA
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.2A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    20V