  • NTPAJ6R0LDKB0
NTPAJ6R0LDKB0
advertisement
Manufacturer No:
NTPAJ6R0LDKB0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NTPAJ6R0LDKB0
Package:
Datasheet:
NTPAJ6R0LDKB0
Description:
ICL 6 OHM 15% 3.4A 18MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTPAJ6R0LDKB0
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NTPAJ
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    160°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • HTS Code
  • Depth
    5.5mm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    3.4A
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    264V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • R @ 25°C
    6 Ω
  • Diameter
    0.709 18.00mm
  • Width
    5.5mm
  • Thickness
    5.5mm