  • NTS10120MFST3G
NTS10120MFST3G
advertisement
Manufacturer No:
NTS10120MFST3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTS10120MFST3G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NTS10120MFST3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTS10120MFST3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    820mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    200A