  • NTSJ20120CTG
NTSJ20120CTG
advertisement
Manufacturer No:
NTSJ20120CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTSJ20120CTG
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
NTSJ20120CTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NTSJ20120CTG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    NTST20120CT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    700μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    120V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    120A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    120A
  • Height
    8.2mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    4.7mm