  • NTST40H120CTG
NTST40H120CTG
advertisement
Manufacturer No:
NTST40H120CTG
HK JDW NO:
598-NTST40H120CTG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NTST40H120CTG
Step5Bar-code shipping tag
NTST40H120CTG
    Select All
  • Peak Reverse Current
    65μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    120V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    40A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    65μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    910mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    850mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    20A