  • NTSV20100CTH
NTSV20100CTH
advertisement
Manufacturer No:
NTSV20100CTH
HK JDW NO:
598-NTSV20100CTH
Package:
TO-220-3
Step5Bar-code shipping tag
NTSV20100CTH
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    980mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V