  • NYN1.50BK40
NYN1.50BK40
advertisement
Manufacturer No:
NYN1.50BK40
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-NYN1.50BK40
Package:
Datasheet:
NYN1.50BK40
Description:
SLEEVING 1.5" X 40' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NYN1.50BK40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -45°C~150°C
  • Series
    Nylon® Mono™
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeve
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Expandable
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant, Moisture Resistant
  • Environmental Protection
    UV Resistant
  • Diameter
    38.1mm
  • Length
    40.00' 12.19m
  • Wall Thickness
    0.030 0.76mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.500 (38.10mm)
  • Diameter - Inside, Expanded
    2.000 (50.80mm)